Karpaz bölgesinde yaşayan, genel olarak şiddet ve özellikle aile içi şiddete uğrayan kişilere destek olmak ve toplumsal hizmetler geliştirerek yaşam koşullarını daha ileriye taşımayı amaçlayan “Çünkü Ben Önemliyim” projemiz Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve KAYAD tarafından Tatlısu Belediyesi işbirliğiyle Temmuz 2014 tarihinden itibaren uygulanmaktadır.

2 yıllık bir sürede Tatlısu, İskele, Büyük konuk, Mehmetçik, Yeni Erenköy ve Dip Karpaz bölgelerinde tamamlanacak olan projemiz, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet konularında farkındalık yaratıp kadınların güçlenmelerini sağlamakla birlikte kadın ve insan hakları konularında ve ulaşabilecekleri destekler hakkında onları bilinçlendirmeyi hedeflemiştir. Proje kapsamında gerçekleşen faaliyetler aşağıdaki gibidir:

Cinsiyet Ayrımcılığı Farkındalık Çalışmaları: Cinsiyet ayrımcılığı farkındalık çalışmaları konu hakkında bölge kadınlarını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla her bölgede ayrı olarak yapılmıştır. 

Anket: Altı köydeki toplam 600 kadına yönelik hazırlanan anket Karpaz bölgesinde aile içi şiddeti ölçmüştür. Ayrıca  her köy, ankette çıkan sonuçlar doğrultusunda kendi özel ihtiyaçlarına göre eğitim almıştır. Özellikle okuma yazma konusunda ortaya çıkan ihtiyaç yüzlerce kadının okuma yazma dersi alarak karşılanmıştır.

Kadın Hakları Savunucuları: Altı köyde, Cinsiyet Ayrımcılığı Farkındalık Eğitimlerini tamamlayan 2 kadın,  ‘Kadın Hakları Savunucuları’ olarak eğitilmiştir ve o bölgede şiddete uğrayan kadınlar ve ilgili otoriteler ile sivil toplum örgütleri arasındaki köprü oluşmuştur.